En del av Hörselskadades Riksförbund

Hörselvård Nummer 2 • 2025

Gruppträff avslutar utprovning i Gävle

Hörcentralen på Gävle sjukhus erbjuder gruppträffar som avslutning på hörapparatutprovningen. Avsikten är att effektivisera hörselvården och frigöra tid för audionomer.

Gruppträffarna är frivilliga. Den som föredrar att enbart träffa sin audionom får göra det.

Enligt Marie Ståhl, vårdenhetschef på hörcentralen har gruppträffarna varit väldigt uppskattat av patienterna.
– Vi började med att testa det som ett projekt under ett år. Det föll väldigt väl ut och då bestämde vi att vi kör på riktigt och det har nu även införts i Sandviken, säger hon.
Hörcentralen har köpt in ett portabelt konferenshjälpmedel så att alla kan vara delaktiga.
Träffarna hålls cirka en gång per månad för 8–10 personer samt en audionom och en hörseltekniker från tekniska hörselvården. Deltagarna kan tillsammans träna skötsel och hantering samt utvärdera sina hörapparater.
Eftersom gruppträffen ersätter det sista besöket vid utprovningen så kan alla bara gå en gång. Vid behov justerar audionomen inställningarna på plats.

Vid utvärderingen svarade 90 procent att de var nöjda med gruppträffarna och under projekttiden frigjordes också 100 audionomtider.
– Det nya arbetssättet har inte bara förbättrat effektiviteten utan också patienternas upplevelse av vården, säger Marie Ståhl.
Det är frivilligt om man vill delta eller ha ett vanligt avslutande möte med sin audionom.
– Gruppträffarna gäller inte alla utan bara dem som det passar för, kanske i första hand för dem som märker att utprovningen går ganska bra, säger Marie Ståhl.

I ett annat projekt har hörselvården inlett ett samabete med HRF-föreningarna i Sandviken och Gävle om att ha öppet hus en eftermiddag i veckan för att hjälpa hörselskadade med enklare hörapparatservice.
– Det är många som vill ha teknisk hjälp och några från HRF har varit hos oss och fått utbildning av tekniker för att kunna ge enklare teknisk support, till exempel byta vaxfilter
eller slang, säger Marie Ståhl.

Text: Stefan Andersson Foto: Mostphotos